Jak dobrze jeździć na snowboardzie?

Jazda na desce snowboardowej może być świetnym hobby, łączącym wysiłek fizyczny oraz aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Zaczynając swoją przygodę z tym sportem, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które mogą przydać się dla osób, które dopiero wkraczają do świata śnieżnych akrobacji.

Pierwszą, oraz najważniejszą zasadą jest wytrwałość i motywacja. Tak jak w przypadku innych sportów, także snowboarding wymaga praktyki oraz nabycia umiejętności, pozwalających na rozwijanie się w tej konkretnej dyscyplinie. Pierwsze jazdy na desce mogą okazać się frustrujące, oraz z pewnością nie obędą się bez kilku upadków – pamiętaj, w popełnianiu błędów nie ma nic złego, bo to właśnie dzięki nim nabywamy wprawę, oraz potrafimy określić na co powinniśmy skupić uwagę. Wytrwałość jest kluczem do osiągnięcia profesjonalizmu, dlatego podczas pierwszych prób wykonywania podstawowych tricków, czy nawet opanowywania samej jazdy, nie zniechęcaj się jeśli coś nie będzie szło po twojej myśli. Profesjonaliści spędzają setki, o ile nie tysiące godzin w ciągu swojej kariery na doskonaleniu swoich umiejętności, a to co widzimy podczas zawodów czy imponujących nagrań na YouTube to owoc ich pracy oraz wytrwałości.

Aby dobrze jeździć na snowboardzie, na pewno warto zainwestować we własny sprzęt. Na początek nie musi to być drogi ekwipunek, wiele osób jeszcze przed zakupem własnej deski korzysta z wypożyczalni, aby sprawdzić czy to sport w którym mogą i przede wszystkim chcą się spełniać. Kiedy jednak podejmiesz już decyzje że snowboarding jest czymś czego szukałeś, oraz chcesz się rozwijać w tym kierunku, a podstawy masz za sobą, warto będzie zainwestować w sprzęt który pozwoli Ci bez ograniczeń rozwijać swoje umiejętności. Warto zaznaczyć, iż posiadanie dobrej jakości deski to nie wszystko – każdy element ekwipunku, od snowboardu po gogle spełnia jakąś funkcje, dlatego dobrym pomysłem będzie kompletowanie pełnego wyposażenia, jak buty, odzież, odpowiednie wiązania. Być może nie poprawi to twoich umiejętności, ale pozwoli poczuć się pewniej, szczególnie w mniej korzystnych warunkach, co będzie miało przełożenie na samą naukę oraz doskonalenie wprawy.

Jeśli chodzi o samą jazdę, oraz dążenie do perfekcji w obeznaniu z deską, bardzo ważną zasadą jest wyczucie swojego „stylu”. W świecie snowboardzistów istnieją dwa ważne pojęcia, które powinna znać każda osoba chcąca dobrze jeździć na snowboardzie – „Goofy” oraz „Regular”. Terminy te odnoszą się do stylu ułożenia ciała na samej desce. „Goofy” odnosi się do osób, które preferują postawę z prawą nogą z przodu deski, gdzie „Regular” to postawa z lewą nogą z przodu deski. Jeżeli do tej pory jeździłeś w stylu „Regular”, warto wypróbować drugi styl, tak samo w drugim przypadku. Niekiedy taka zmiana może okazać się odświeżeniem, lub nawet odkryciem jazdy na snowboardzie na nowo, co poskutkuje większą swobodą oraz pewnością siebie. Nie bój się eksperymentować.

Istotną kwestią jest także umiejętność poprawnego przewracania się. Niezależnie od tego, ile lat będziesz jeździć na desce, upadki zawsze będą się zdarzać. Warto na samym początku poćwiczyć upadanie, aby w późniejszym okresie instynktownie przewracać się w sposób który najlepiej uchroni cię przed wszelkimi kontuzjami. Poprawnym sposobem upadania jest kierowanie swojego ciała w stronę górki, tak aby deska była skierowana w dół stocza – pozwoli to lepiej wyhamować prędkość w sytuacji, kiedy utracisz równowagę podczas szybkiej jazdy. W sytuacji kiedy nie będzie to możliwe, pamiętaj aby zawsze przewracać się na przedramiona, nie na nadgarstki. Często zdarza się, że osoby podczas upadku wyciągają ręce do przodu, lądując tym samym właśnie na nadgarstkach, co często prowadzi do złamań. Aby uchronić się przed takimi sytuacjami, poświęć kilka prób na naukę upadania, a z pewnością ominie cię wiele nieprzyjemnych kontuzji.

Bardzo ważną poradą dla osób uczących się jazdy na desce jest umiejętność jazdy z jedną nogą przypiętą do deski. Kiedy już opanujesz samo prowadzenie deski, wybierzesz preferowany przez siebie styl, i będziesz czuć się pewnie podczas jazdy, skorzystaj z tej porady. Jazda z jedną nogą przypiętą do deski jest o tyle ważna, iż może ona okazać się przydatna w sytuacji kiedy przyjdzie ci korzystać z wyciągu narciarskiego. Choć może wydawać się to banalne, samo wsiadanie lub zsiadanie z krzesełka na wyciągu nie jest taką prostą umiejętnością, szczególnie w przypadku snowboardu. Warto nauczyć się tej umiejętności na płaskich terenach, zaczynając od powolnej jazdy, przyspieszając wraz z nabywaniem wprawy.

Kiedy już opanujesz jazdę z jedną nogą przypiętą do deski, nadejdzie czas na doskonalenie jazdy na palcach lub piętach, co także ma duże znaczenie jeśli chcesz dobrze jeździć na snowboardzie. Osoby które mają doświadczenie w snowboardingu bardzo często wykorzystują taki styl jazdy, ponieważ pomaga on utrzymywać równowagę, oraz chroni przed upadkami. Warto zaznaczyć, że podczas nauki jazdy na palcach lub piętach, nauczysz się także kontrolować swoje mięśnie, co przełoży się potem na umiejętność nie napinania mięśni, co także ma bardzo duży wpływ na twój styl jazdy.

Kiedy zastosujesz te kilka porad przedstawionych w tym artykule, z pewnością twoje umiejętności poprawią się, a sama jazda okaże się o wiele swobodniejsza i bardziej ekscytująca. Zadbasz także o swoje bezpieczeństwo w sytuacjach nieprzewidywalnych, które mogą zdarzyć się w każdej chwili, niezależnie od twoich umiejętności. Jeżeli nie znałeś wcześniej tych porad, koniecznie z nich skorzystaj.