Korzystanie z wyciągu krzesełkowego podczas jazdy na snowboardzie

Z każdym sportem śnieżnym bywa tak, że aby zjechać ze stoku, należy najpierw na niego wjechać. Podczas kupowania swojej pierwszej deski snowboardowej zapewne o tym nie myślimy, lecz korzystanie z wyciągu krzesełkowego podczas jazdy na snowboardzie wymaga także pewnej wprawy. W tym artykule poznasz kilka porad, które pomogą ci zwiększyć swój komfort oraz bezpieczeństwo podczas korzystania z wyciągu i wykonać trening snowboardowy.

Snowboard i wyciąg krzesełkowy to rzeczy które się ze sobą łączą. Aby w pełni czuć się pewnie i komfortowo podczas wsiadania na wyciąg, powinieneś opanować jazdę z jedną nogą przypiętą do deski. Choć może brzmieć to banalnie, w przypadku kiedy jesteś początkującym snowboardzistą, taki styl jazdy może okazać się nieco wymagający. Warto więc poświęcić trochę czasu, i udoskonalić tą umiejętność, a z pewnością korzystanie z wyciągu w późniejszym czasie nie będzie sprawiało dla ciebie większego problemu. Dobrym pomysłem na początek będzie ćwiczenie na równej powierzchni. Odpinając jeden but od deski, zacznij powoli się odpychać. Kiedy nabierzesz już wprawy i będziesz w stanie utrzymać równowagę, możesz spróbować stopniowo przyspieszać. Wsiadanie na wyciąg krzesełkowy z jedną nogą odpiętą od deski może okazać się o wiele wygodniejsze i komfortowe, niż bywa to w przypadku kiedy obie nogi mamy przytwierdzone do snowboardu. Kiedy z biegiem czasu nabierzesz wprawy, sam określisz który sposób jest dla ciebie wygodniejszy.

Jazda wyciągiem krzesełkowym należy do najwygodniejszych sposobów przemieszczanie się na stoku dla początkujących osób które wybrały snowboard. Kiedy jednak przyjdzie nam po raz pierwszy skorzystać z tego rozwiązania, może okazać się to trudniejsze niż z początku się wydawało. Warto więc kierować się wyznaczonymi liniami, które informują nas gdzie należy się zatrzymać. Następnie, kiedy zauważymy nadjeżdżające krzesełko, ustawiamy się do niego tyłem, wciąż go obserwując. Kiedy będzie mniej więcej dwa metry od nas, uginamy nogi, tym samym przygotowując się do wsiadania oraz czekamy aż wyciąg sam nas zabierze.

Wiesz już jak ustawiać się i wsiadać na krzesełko, lecz to nie koniec. Po przebytej drodze należy także poprawnie zsiąść z wyciągu. Zdarza się, że w sytuacji kiedy nie wykażemy się odpowiednią szybkością, krzesełka mogą w nas wjechać, co prowadzić będzie do upadku. Dlatego więc w momencie, kiedy widzimy miejsce w którym chcemy wysiąść, czekamy do ostatniej chwili, a następnie odpychamy się rękami od siedzenia. Przyda się tutaj umiejętność jazdy z jedną nogą przypiętą do deski o której była mowa na początku artykułu, ponieważ zaraz po zejściu musimy szybko przemieścić się, unikając tym samym „potrącenia” przez kanapę wyciągu. Jeżeli akurat znajdujemy się na stoku, w którym dozwolone jest jechanie z deską trzymaną w rękach, także możemy skorzystać z tej metody. Należy jednak zaznaczyć, że w większości przypadków taki styl poruszania się wyciągiem jest surowo zabroniony, w trosce o dobro i bezpieczeństwo pozostałych osób.

Ostatnią, a także najważniejszą zasadą jest bezpieczeństwo. Pomimo swojej prostoty, wyciąg może okazać się niebezpieczny w sytuacji, gdy będziemy zachowywać się nierozważnie lub nieodpowiedzialnie. Musimy pamiętać, aby dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych, dlatego szczególnie podczas wysiadania musimy uważać na osoby podróżujące razem z nami na jednej kanapie. Podczas samej trasy nie należy się w żaden sposób wychylać, absolutnie nie wolno nam zeskakiwać z wyciągu wcześniej niż to dozwolone. Należy także zapoznać się na samym początku z regulaminem korzystania z wyciągu, ponieważ niektóre stacje narciarskie mogą pozwalać na jazdę z deską w rękach, w większości jest to jednak zabronione.

Kierując się zasadami przedstawionymi w tym artykule, korzystanie z wyciągu krzesełkowego okaże się nie tylko komfortowe, lecz także i bezpieczne. Postaraj się wykorzystać te porady następnym razem, kiedy wyruszysz doskonalić swoje umiejętności na stoku.