Co to jest snowboard?

Każdy z nas posiada swoje własne zainteresowania oraz zajęcia, którym oddajemy się w wolnym czasie. Dla jednych może być to czytanie książek, dla drugich ćwiczenia fizyczne, jeszcze inni wolą oddawać się oglądaniu filmów lub seriali. Jeżeli jednak jesteś osobą która lubi spędzać na świeżym powietrzu, być pod wpływem adrenaliny oraz nie przeszkadzają ci niższe temperatury, ten artykuł może cie zainteresować.

W roku 1963, Shermann Poppen chcąc stworzyć nową zabawkę dla swojego dziecka, postanowił połączyć dwie narty w jedną, tworząc tym samym coś, na co nie wpadł wcześniej nikt inny. To właśnie ten człowiek według wielu jest nazywany niejako ojcem deski snowboardowej –  stworzył on niejako prototyp późniejszego snowboardu – pojedynczej płozy, doczepianej do butów, pozwalającej sunąć po śnieżnym podłożu w sposób zupełnie odmienny, niż to odbywa się w przypadku dobrze znanych nam nart. Czym jest więc snowboard?

Snowboard oraz Snowboarding można określić jako połączenie jazdy na nartach oraz windsurfingu – przedmiot pozwalający poczuć podobne doznania jak podczas sunięcia po falach, z tą jednak różnicą, że wykorzystywany jest na terenach położonych o wiele wyżej ponad poziomem morza. Pojedyńcza deska, o szerokości podobnej szerokości naszej stopy, zazwyczaj wykonywana jest z drewna które laminuje się włóknem szklanym. Takie połączenie pozwala na dużą wytrzymałość przedmiotu, a zadarty ku górze przód deski chroni jej posiadacza przed zakopywaniem się w miękkim śniegu. Design snowboardu został stworzony, oraz był przez lata udoskonalany w taki sposób, aby komfort jazdy po śnieżnych połaciach był tak samo subtelny, jak mknięcie po falach morza.

Oczywiście istnieje wiele rodzajów desek snowboardowych – od prostych, nie wymagających dużego wkładu finansowego, po profesjonalne płozy dodatkowo wzmacniane różnymi materiałami jak np. aluminium. Warto zaznaczyć, iż samo posiadanie deski to dopiero początek przygody – każdy kto chce zacząć przygodę z tym sportem, musi także posiadać specjalne buty które pozwalają przymocować do nich deskę. Warto także zaopatrzyć się w odpowiedni kombinezon oraz gogle, chroniące nasze oczy, które w połączeniu z prędkością oraz mroźnym powietrzem mogą mieć tendencje do łzawienia.

Co do samego kształtu deski, istnieją dwa podstawowe wzory – z zadartym tylko frontem, lub wersja bardziej kojarzona przez większość osób, gdzie zarówno tył oraz przód płozy wzniesione są ku górze. Warto zaznaczyć, iż wersje w których deska zadarta jest ku górze, służą głównie do wykonywania różnego typu akrobacji, stworzonych specjalnie do tego sportu przez jego prekursorów.

Snowboarding od roku 1963 rozwinął się tak mocno, iż obecnie jest głównie kojarzony ze sportami zimowymi. Takie marki jak RedBull, znane z organizowania różnego typu zawodów sportów ekstremalnych, także wspierają snowboardzistów, organizując specjalne eventy w których do wygrania są nie tylko pieniądze, ale także wszelkie tytuły sportowe. Dzięki działalności właśnie takich marek, snowboarding może być nie tylko świetnym hobby, ale dla najbardziej wytrwałych oraz pragnących spełniać się w tej dyscyplinie, może stać się pracą oraz stylem życia.

Deska snowboardowa, pomimo swojej prostoty, na zawsze odmieniła świat sportów śnieżnych. Obecnie na stokach można spotkać na równi osoby korzystające z nart, jak i jednośladowców. Snowboarding stał się także rozpoznawalny na całym świecie, stając na równi ze sportami wykorzystującymi dwie płozy. Jeżeli jeszcze nie miałeś styczności z tym sportem, być może jest to czas aby zakupić swoją pierwszą deskę i ruszyć na stok w poszukiwaniu nieznanych wcześniej wrażeń.

Kategoria: trening, sport